Problémy a rizika e-shopů na open source platformách

Problémy a rizika e-shopů na open source platformách

23.05.2021 /

SEO

Oblíbenost e-shopů každým rokem roste stejně jako objemy nákupů, které přes ně zákazníci realizují. To láká další a další zájemce o provozování e-shopů. Vzhledem k tomu, že právě pro nové provozovatele e-shopů jsou určeny nabídky free systémů především, je na místě zmínit některé z možných problémů a rizik, které jsou spojené právě s provozováním e-shopu na open source platformách. Takovéto shrnutí je o to důležitější, že toto řešení, které nevyžaduje počáteční investici, je na první pohled velmi lákavé a mnoho obchodníků jej proto zvolí, aniž by si byli vědomi úskalí a nevýhod takového řešení. V čem tedy spočívají tato naznačená negativa? A jaké jsou jejich možné důsledky?

Open source platformy – zdarma a snadno

Volně stažitelné platformy pro tvorbu e-shopů jako jsou např. WooCommerce patřící pod známý WordPress, Prestashop, Magento nebo Opencart disponují několika nepopiratelnými výhodami, mezi které patří samozřejmě nulová cena, malá chybovost a pravidelné aktualizace i široká komunita uživatelů, kteří publikují dostatek šablon a jiných doplňků, díky kterým můžete vytvořit e-shop podle svých představ. Mohlo by se proto zdát, že pořizování komerčního softwaru v ceně několika desítek až stovek tisíc korun vlastně nedává valný smysl. Opak je ale pravdou, a ačkoliv open source platformy mohou být v některých případech tím správným řešením, obecně platí, že jejich negativa jsou opravdu významná a pro vážně míněný e-shop nejsou vhodné.

Není všechno zlato co se třpytí

Zápory volně šiřitelných platforem se vždy začnou po určité době projevovat a majiteli začíná být jasné, že jej nemine buď přechod na placený systém nebo vysoké investice k nápravě škod způsobených open source řešením.

V určitý moment si provozovatel webu uvědomí potřebu nového modulu, který, pokud není ke stažení v podobě, jaká by mu vyhovovala, se bude muset doprogramovat. To je ale v rámci takto komplexního řešení nesmírně složité díky husté síti vzájemného provázání všech částí a snadno může dojít k nechtěnému ovlivnění dalších, zdánlivě vůbec nesouvisejících, části platformy. Pokud majitel e-shopu takové programování někomu zadá, musí počítat s tím, že finanční náročnost půjde ruku v ruce s náročností technickou. I když vše nakonec dospěje ke zdárnému konci, problémy nekončí, právě naopak…

Aktualizace, jejichž dostupnost se zpočátku zdála jako velký klad, se mohou rychle obrátit proti majiteli. Právě na míru programované moduly totiž zpravidla nepřežijí první aktualizaci na vyšší verzi platformy ve funkčním stavu a námaha programátora, stejně jako peníze majitele tak přijdou rychle vniveč. Jen málokdo by měl potom chuť začínat znovu a opět programovat modul, který bude pravděpodobně funkční jen do další aktualizace. Cena za tyto průběžné opravy na míru vytvářených modulů může velmi brzy překonat cenu, za kterou lze pořídit komerční software.

Podnikání v nebezpečí?

Mnoho nezkušených obchodníků velmi rádo využívá zdarma nebo velmi levně dostupné grafické šablony (a mnoho z nich je jistě velmi zdařilých) a neuvědomuje si přitom riziko, které podstupují. Takovéto šablony neprochází žádnou kontrolou zabezpečení či validací a v naprosté většině případů jsou vytvářeny pouze s ohledem na jejich vzhled. S tím ale roste riziko toho, že právě tuto grafickou šablonu někdo využije pro násilné vniknutí do e-shopu. Takováto chyba v kódu může být důsledkem nedostatečné pozornosti, kterou autor bezpečnosti věnoval (resp. nevěnoval), ale i součást promyšlené kampaně. Škody, které tak mohou majiteli vzniknout jsou ale v obou případech více než zřejmé.

Dobře si proto rozmyslete, zda rovnou nevytvořit e-shop na spolehlivé komerční platformě, která vám za cenu investice poskytne mnohem bezpečnější a dlouhodobě životaschopnější prostředí.

Shoptet – rychlé a spolehlivé řešení

Pokud se chcete vyhnout větším počátečním investicím a rozhodnete se pro pronájem e-shopu, doporučujeme aktuálně nejspolehlivější řešení na českém trhu – SHOPTET. Za relativně nízké měsíční poplatky dokážete rozjet vlastní podnikání online. Mezi hlavní výhody shoptetu patří dobře propracovaný redakční systém, velký počet rozšiřujících doplňků a rychlá podpora.

Napište nám a začněte úspěšně podnikat

Využijte bezplatnou nezávaznou konzultaci

Chci konzultaci zdarma

Kontaktujte nás

+420 739 437 792 info@mediaunit.cz

Nebo nás navštivte

MEDIAUNIT.cz s.r.o
U Výstaviště 138/3
Praha 7 – Holešovice
170 00

Sledujte nás také